|
Тема: Земля – планета Сонячної системи.
Мета:
• сформувати в учнів знання про Землю, як планету Сонячної системи.
Завдання:
• ознайомити учнів з формою, розмірами, особливостями руху планети Земля,
• сформувати в учнів знання про поверхню Землі, її північну й південну
півкулі, про добовий і річний рух Землі, зміну пір року, дня і ночі;
• розвивати вміння та навички:
• користуватися глобусом,
• визначати сторони горизонту за небесними світилами,
• працювати з підручником та додатковою літературою, порівнювати,
аналізувати, вибирати головне, робити висновки;
• виховувати прагнення досліджувати навколишній світ.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття і терміни:
планети, Сонячна система, полюс, північна й південна півкулі, добовий і
річний рух Землі, материки, екватор, орбіта.
Методи і методичні прийоми:
• словесний (бесіда, розповідь, пояснення, робота з підручником),
• наочний (демонстрація наочності),
• практичний (робота з глобусом).
Обладнання:
• фотографії планети Земля,
• глобус,
• підручник.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Привітання.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Що було задано додому?
• Опрацювати матеріал підручника § ____
• Виконати завдання ____________
• Підготувати повідомлення про
__________________________________
2. Чи всі виконали домашнє завдання?
3. Які були труднощі під час його виконання?
4. Перевіримо виконання завдань. ( за виконані завдання учні отримують фішки)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми, мети та завдань уроку.
На попередньому уроці ми з вами здійснили уявну подорож Сонячною системою.
Об’єктами нашої подорожі були планети Сонячної системи. Подорожуючи, ми
з’ясували їх подібності та відмінності, розкрили деякі їх таємниці. Проте,
ми обійшли одну з планет, а саме планету на якій живемо – планету Земля.
Сьогодні на уроці ми познайомимося з дивовижною планетою Сонячної системи,
яка стала колискою і носієм життя — це, звичайно ж, Земля. Повернувшись з
космічної подорожі, ми не будемо приземлятися, а залишимося на
навколоземній орбіті і подивимося на нашу планету з космосу.
Отже, увага, ми вирушаємо в уявну подорож Сонячною системою, щоб
познайомитися якнайближче з планетою Земля. (Оголошення теми, мети та
завдань уроку).
План (запис на дошці)
1. Земля – планета Сонячної системи.
2. Рух планети Земля..
ІV.. Вивчення нового матеріалу
1. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
Перш за все давайте пригадаємо:
1. До якої системи належить планета Земля?___________________
2. Чому систему називають Сонячною?________________________
3. Які небесні тіла утворюють Сонячну систему?________________
4. До яких небесних тіл належить Земля?_____________________
За вірні відповіді учні отримують картки.
2. Земля – планета Сонячної системи.
Завдання 1
Спираючись на знання про планети Сонячної системи назвіть основні
характеристики планети Земля шляхом продовження речень:
1. Земля за відстанню до Сонця…(третя планета).
2. Найближчі сусіди Землі…(Венера та Марс).
3. Яку планета земної групи має швидкість обертання навколо власної
осі…(невелику).
4. Речовини на планеті перебувають у …(рідкому чи твердому стані).
За вірні відповіді учні отримують
картки.
Дамо більш конкретну характеристику планеті Земля.
Коротке повідомлення учнів.
Небесне тіло, на якому ми всі живемо,
— планета Земля.
• За формою наша планета є трохи сплющеною з боків (полюсів) кулею.
Сплющення порівняно невелике, тому на моделях земної кулі (глобусах) її
зображують кулястою.(Робота з підручником мал.. 101 ст. 87).
• За розмірами вона відносно невелика. її радіус дорівнює 6400 км. маса
становить близько 6 тисяч трильйонів тон.
• Вік Землі — понад 4,5 млрд. років.
• Середня відстань від Землі до Сонця становить 150000000 км. Це число
називають астрономічною одиницею. Воно спрощує розрахунки великих
відстаней.
Демонстрація
презентації
Сучасну форму і поверхню наша планета мала не
завжди. Формування Землі проходило протягом мільярдів років. Цей процес
триває і нині. Змінюють форму поверхні Землі виверження вулканів,
землетруси, вітер, вода тощо. На нашу планету падали залишки комет, астероїдів
метеорити. Деякі з них були дуже великі утворювали велетенські заглибини на
поверхні Землі.
Як називають заглибини на твердій поверхні планет, які утворені
метеоритами? (Ці заглибини називають кратерами).
Земля входить до складу Сонячної системи, Вона
виникла разом з іншими небесними тілами близько 5 мільярдів років тому.
Спочатку нове небесне тіло, що згодом перетворилося на планету Земля, було
дуже гарячим. З часом поверхня охолоджувалась. На сьогодні у розжареному
стані з температурою в тисячі градусів залишилася тільки внутрішня частина
земної кулі — ядро.
Більшість поверхні планети покрита водою. Це так званий Світовий океан.
Суходіл на планеті представлений материками — Євразія, Африка, Австралія,
Антарктида, Північна та Південна Америка — великою кількістю різних за
розмірами островів. (Робота з підручником мал.. 102 ст. 89) та презентацією.
Рух планети земля.
Земля, як і інші небесні тіла знаходиться у постійному русі.. Рухається
навколо Сонця та навколо власної осі.
Земля рухається навколо Сонця по
орбіті, яка нагадує витягнуте коло.
Що називають орбітою? (шлях, по
якому рухається небесне тіло навколо Сонця).(на дошці)
Швидкість її руху становить майже 30 км/с. Саме
при такій швидкості Земля утримується силою тяжіння до Сонця. Якби її
швидкість зменшилася, то Земля почала би
падати на Сонце. А в разі збільшення її швидкої земне тяжіння Сонця не
втримало би Землю.
Час, за який наша планета робить один
повний оберт навколо Сонця, називається роком.. (Термінологічна робота на дошці). Триває земний рік приблизно 365 діб та 6 годин. Проте підрахувати роки
з такою кількістю неповних діб незручно. Тому календарним роком вважають
рік, який має 365 діб. А з годин, хвилин і секунд, що залишились, через 4
роки до лютого додають ще одну добу. Такий рік називають високосним. У
ньому 366 діб.
Земля обертається не тільки навколо Сонця, а й навколо своєї власної осі.(на дошці) Вісь Землі - це уявна лінія, яка
проходить через центр Землі і в Північній півкулі спрямовані на Полярну
Зірку. Точки, в яких кінці земної осі перетинають земну
поверхню, - це полюси Землі. Екватор
це уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів і поділяє
Землю на дві півкулі — Північну і Південну. (Термінологічна робота).Довжина
екватора приблизно дорівнює 40 тис. км. (Демонстрування на глобусі земної
осі, полюсів, екватора, двох півкуль).
10. Чи відчуваємо ми з вами рух
Землі? (Ні).
11. Чому?
Земля обертається непомітно. Це тому, що ми обертаємось разом з нею, як і
все, що розташоване на земній поверхні (моря, океани, ліси, гори, всі
предмети). Обертається навіть повітря, яке оточує Землю.
12. В якому напрямі обертається
Земля?
Нам здається, що Сонце, Місяць, зірки рухаються по небу зі сходу на захід,
але насправді це Земля обертається навколо своєї осі із заходу на схід
(проти годинникової стрілки).
13. Що називають добою? (Оберт
навколо власної осі називають добою).
14. За який час Земля здійснює оберт
навколо власної осі? (Один повний оберт навколо своєї осі Земля робить за
24 години). (Демонстрування глобуса).
15. Як можна пояснити зміну дня і ночі на Землі? (Робота з підручником
мал.. 104 ст. 90)
Під час обертання Земля підставляє Сонцю то один, то інший бік. На тій
частині Землі, куди потрапляє сонячне світло - день, а там, куди воно не
потрапляє - ніч. Таким чином, уранці Сонце сходить на сході, а заходить на
заході.
16. Пригадайте, коли впродовж
літнього дня спекотно, а. коли — прохолодно? (Прохолодно рано вранці та
ввечері, спекотно вдень, особливо опівдні).
17. Чим це можна пояснити? Зранку або ввечері, коли Сонце перебуває низько
над горизонтом, земна поверхня нагрівається менше, ніж опівдні, коли Сонце
розташоване вище.
18. Щоб дати відповідь на наступне запитання уважно прослухайте рядки вірша.
Сонячний годинник...
Він не зупиняється,
А його пружина ніколи не ламається,
Бо її заводить сонячне проміння,
Стрілка циферблата бігає за тінню.
19. Поясніть останні рядки вірша «Стрілка
циферблата бігає за тінню»? (Якщо простежити за довжиною тіні протягом
сонячного дня, то можна помітити, що вона неоднакова і змінюється залежно
від часу).
20. Коли тінь найдовша? (Тінь
найдовша ополудні).
Так, дійсно довжина тіні залежить від висоти Сонця. У той час, коли Сонце
знаходиться найвище над земною поверхнею його тінь на землі найменша.
Найвище над земною поверхнею Сонце перебуває опівдні, причому влітку о 13
годині, а взимку о 12 годині.
Добу, коли висота Сонця ополудні у Північній півкулі найбільша (22 червня)
називають днем літнього сонцестояння, - це найдовший день у році. Добу,
коли висота Сонця ополудні найменша, — називають днем зимового сонцестояння
(22 грудня), - це найкоротший день у році. 21 березня та 23 вересня встановлюється
однакова тривалість дня і ночі. Це дати весняного та осіннього рівнодення
відповідно. Такі зміни повторюються рік урік.
21. Чи однаково рівномірно нагрівають
Землю сонячні промені? (Ні).
Так, дійсно, сонячні промені нагрівають планету Земля в різних її
точках і в різний час дня неоднаково. Вісь Землі нахилена до площини орбіти
під кутом 66,5є , тому кількість сонячної енергії, яку отримують окремі
ділянки Землі, залежить насамперед від кута падіння сонячних променів. Чим
ближчий напрямок падіння сонячних променів до прямовисного, тим більше
сонячної енергії припадає на одиницю пло¬щі Земної поверхні. Поблизу
екватора ця кількість найбільша, біля полюсів -найменша, а на території
України — помірна. Крім того, Північна і Південна півкулі освітлюються нерівномірно
в одну й ту ж саму пору року. Там, де сонячні промені падають на земну
поверхню вертикально — тепло, де промені Сонця ковзають під малим кутом до
поверхні — холодно. З цим пов'язана зміна пір року: весна, літо, осінь,
зима. (презентація)(Робота з підручником мал..105, ст.. 91). Зміна пір року – природний
циклічний процес.
VІ. Узагальнення і систематизація
вивченого.
Завдання 1(правильна
відповідь –хлопаємо в долоні , неправильна -0 не хлопаємо в долоні.
Із запропонованих тверджень виберіть вірні:
1. Земля – планета Сонячної системи.
2. Сонце – найближча до землі зірка.
3. Сонячні промені нагрівають землю однаково в усіх її ділянках.
4. Земля обертається навколо власної осі зі сходу на захід (за годинниковою
стрілкою).
5. Час, за який наша планета робить один повний оберт навколо Сонця,
називається роком..
6. Рік триває 365 днів та 6 годин.
7. Точки, в яких кінці земної осі перетинають земну поверхню, - це полюси
Землі.
8. Екватор це уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів
і поділяє Землю на дві півкулі — Північну і Південну.
9. Зміна дня і ночі на планеті пов’язана з рухом планети навколо власної
осі.
10. Пори року змінюються тому, що земля обертається навколо Сонця.
11. 22 грудня найдовший день у році.
12. У той час, коли Сонце знаходиться найвище над земною поверхнею його
тінь на Землі найменша.
Географічний міні – практикум.Завдання 2
1. Які наслідки могли б виникнути, якби зменшилася швидкість обертання
Землі навколо Сонця з 30 км/с до 25 км/с.
Відповідь: Якби її швидкісні зменшилася, незалежно на скільки, то Земля
почала би падати на Сонце.
2. Чому у одного з місяців один раз на 5 років змінюється кількість днів з
28 до 29?
Відповідь: Земля робить оберт навколо Сонця за 365 діб та 6 годин, тому для
зручності календарним роком вважають рік, який має 365 діб. А з годин,
хвилин і секунд, що залишились, через 4 роки до лютого додають ще одну
добу. Такий рік називають високосним, у ньому 366 діб.
За кожну вірну відповідь учні отримують 2 картки (синього та чорного
кольорів), що відповідає 1,5 балам.
Завдання 3
(Робота з глобусом)
1. Назвіть сторони горизонту, покажіть їх на глобусі. (За вірну відповідь картка).
2. Покажіть на глобусі полюси та екватор (За вірну відповідь картка).
3. Покажіть на глобусі, де знаходиться Північна та Південна півкулі. (За
вірну відповідь картка).
4. Покажіть за допомогою глобуса у якому напрямку обертається Земля. (За
вірну відповідь картка)
VІІ. Підбиття підсумків уроку
• Висновки:
1. Вік Землі – 4,5 млрд. років. ЇЇ формування триває і нині.
2. Більшість планети вкрита водою у рідкому стані, завдяки чому на планеті
можливе життя.
3. Наша планета обертається навколо Сонця за 365 днів (рік). Навколо
власної осі за 24 години (доба). Один раз на 5 років рік – 366 діб.
4. Земна вісь нахилена до площини орбіти під кутом 66,5є. Завдяки цьому та
річному обертанню Землі навколо Сонця відбувається зміна пір року.
• Бесіда
1. Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
2. Що вам найбільше сподобалось на уроці?
3. Про що ви б хотіли дізнатися на наступних уроках?
• аргументація оцінок.
За активну роботу на уроці учні отримують оцінки. Активність визначається картками,
які вони отримували
VІІІ. Домашнє завдання
• Опрацювати матеріал підручника § 20 ст. 87-91.
• Виконати завдання 1-3 ст. 91 письмово. * завдання 7 ст. 91 додатково.
Використана література:
1. Васютіна Т.М. Уроки природознавства. 5 клас: Посібник для
вчителя.-Тернопіль: Навчальна книга-Богдан,2005.-192 с.
2. Природознавство: 5 клас. І семестр: Методичні атеріали.-К.:Вид.дім
"Шкіл. світ": Вид. Л.Галіцина, 2006.- 128с.
Т.Г Гільберг, Л. мирна, В. Проценко. завдання для перевірки навчальних
досягнень учнів з курсу "Природознавство" 5 клас. - тернопіль:
ФОП Кошлатий Є.А., 2005. - 72 с.
|